
| Amoi M360 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 91.7 x 45 x 24 mm (3.61 x 1.77 x 0.94 in) |
| Weight | 88.6 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~24.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| - Second external CSTN display, 4K colors, 96 x 64 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 Player PC Sync Voice memo Organizer Stop Watch World Time | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |