
| Amoi M33 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, Q3 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 45 x 10.5 mm (4.17 x 1.77 x 0.41 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 30MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3, MP4 Player PC Sync Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Silver |