
| Amoi F620 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87 x 46 x 23 mm (3.43 x 1.81 x 0.91 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~18.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| - Second external TFT display, 262K colors, 96 x 64 pixels, 1.0 inches | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 Player PC Sync Voice memo Organizer Stop Watch World Time | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver pink, Silver blue |