
| Amoi E850 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 54 x 20 mm (4.02 x 2.13 x 0.79 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.4 inches, 16.8 cm2 (~30.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 204 x 320 pixels (~158 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition |
| CPU | Intel XScale PXA 272 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0 |
| Pocket Office Media player PC Sync Voice memo Organizer World Time | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |