
| Amoi E78 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 61 x 12.7 mm (4.53 x 2.40 x 0.5 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0 / HTML (PocketIE) |
| File transfer Organizer Task synchronizing Pocket Office | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |