
| Amoi CMA8170 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / CDMA2000 1x EV-DO |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92.5 x 49.5 x 18.7 mm (3.64 x 1.95 x 0.74 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| - Second external CSTN display, 65K colors, 96 x 96 pixels, 1.1 inches | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 90MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MIDI, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes (optional) |
| Audio/ player PC Sync Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 860 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |