
| Amoi A869 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93 x 46 x 23.8 mm (3.66 x 1.81 x 0.94 in) |
| Weight | 92.5 g (3.25 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~29.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Second external OLED display, 96 x 64 pixels, 1.0 inches | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/ MP4 Player PC Sync TV-out Voice memo Photo editor Organizer Stop Watch World Time | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |