
| Amoi A102 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 85.5 x 45 x 18 mm (3.37 x 1.77 x 0.71 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~18.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |