
| Amoi 6201 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 45 x 11.9 mm (4.17 x 1.77 x 0.47 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~26.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/ MP4 Player PC Sync Voice memo Photo editor Organizer Stop Watch World Time | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |