
| Amoi 2560 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 44 x 21 mm (3.46 x 1.73 x 0.83 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Swivel and rotate 180 deg Downloadable screensavers, wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(40) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | 10 + downloadable |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 860 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | |