
| Amazon Kindle Fire HDX 8.9 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA | |
| 3G bands | HSDPA |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 231 x 158 x 7.8 mm (9.09 x 6.22 x 0.31 in) |
| Weight | 374 g (Wi-Fi)/ 384 g (4G) (13.19 oz) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.9 inches, 229.7 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~339 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android OS (Jelly Bean - customized), Fire 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Text-to-Speech English-language content reader | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 280 EUR |