
| Amazon Kindle Fire HDX - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA | |
| 3G bands | HSDPA |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 186 x 128 x 9 mm (7.32 x 5.04 x 0.35 in) |
| Weight | 303 g (Wi-Fi)/ 311 g (4G) (10.69 oz) |
| SIM | Micro-SIM - cellular model only |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android OS (Jelly Bean - customized), Fire 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Text-to-Speech English-language content reader | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| Talk time | Up to 11 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 170 EUR |