
| Amazon Kindle Fire HD 8.9 LTE - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 240 x 164 x 8.8 mm (9.45 x 6.46 x 0.35 in) |
| Weight | 575 g (1.27 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.9 inches, 229.7 cm2 (~58.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~254 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (customized) |
| Chipset | TI OMAP 4470 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| HDMI port MP4/VP8/H.263 player MP3/WAV/AAC/OGG/E-AC-3 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Free cloud storage for all Amazon content Text-to-Speech english-language content reader Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 380 EUR |