
| Amazon Kindle Fire HD (2013) - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 191 x 128 x 10.6 mm (7.52 x 5.04 x 0.42 in) |
| Weight | 345 g (12.17 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android OS (Jelly Bean - customized) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Text-to-Speech English-language content reader | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 100 EUR |