
| Amazon Kindle Fire - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 190 x 120 x 11.4 mm (7.48 x 4.72 x 0.45 in) |
| Weight | 413 g (14.57 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (customized) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP4/VP8 player MP3/WAV/AAC/OGG/MIDI player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 4400 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 EUR |