
| Amazon Fire Max 11 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2023, May 23 |
| Status | Available. Released 2023, May 23 |
| Body | |
| Dimensions | 259.1 x 163.7 x 7.5 mm (10.20 x 6.44 x 0.30 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| SIM | No |
| Stylus support | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 11.0 inches, 344.4 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2000 x 1200 pixels, 5:3 ratio (~212 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11, Fire OS 8 |
| Chipset | Mediatek MT8188J |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity (accessories only) |
| Text-to-Speech English-language content reader | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion |
| Charging | 15W wired |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Models | KFSNWI |
| Price | About 270 EUR |