
| Amazon Fire HD 6 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 169 x 103 x 10.7 mm (6.65 x 4.06 x 0.42 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 104.4 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat - customized), Fire 4 |
| CPU | Quad-core (2x1.5 GHz & 2x1.2 GHz) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Text-to-Speech English-language content reader | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Cobalt, Magenta, Citron |
| Price | About 90 EUR |