
| Amazon Fire HD 10 (2017) - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 262 x 159 x 9.8 mm (10.31 x 6.26 x 0.39 in) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Customized Android 5.1 (Lollipop), Fire 5.3 |
| Chipset | Mediatek MT8173 |
| CPU | Quad-core (2x1.8 GHz Cortex-A72 & 2x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR G6250 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Text-to-Speech English-language content reader | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3830 mAh, non-removable (14.2 Wh) |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Marine Blue, Punch Red |
| Price | About 170 EUR |