
| Allview X1 Xtreme - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 150.6 x 75 x 9.7 mm (5.93 x 2.95 x 0.38 in) |
| Weight | 150.5 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8274 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.15 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Yamaha audio amplifier | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 8 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 470 EUR |