
| Allview Wi8G - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 206.5 x 122.8 x 9.1 mm (8.13 x 4.83 x 0.36 in) |
| Weight | 351 g (12.38 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP3/WAV/WMA/AAC player MP4/WMV/H.264 player Photo editor Document viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |