
| Allview Viva Q8 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 200 x 139 x 7.5 mm (7.87 x 5.47 x 0.30 in) |
| Weight | 357 g (12.59 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 130 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 150 EUR |