
| Allview Viva i10G - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 239 x 180 x 9.3 mm (9.41 x 7.09 x 0.37 in) |
| Weight | 588.7 g (1.30 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3735D |
| CPU | Quad-core 1.83 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | White |
| SAR EU | 1.06 W/kg (body) |