
| Allview Viva H7 LTE - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 188 x 108 x 9 mm (7.40 x 4.25 x 0.35 in) |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8732 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |