
| Allview Viva H1001 LTE - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20, 38 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, March. Released 2016, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 257.5 x 155 x 10 mm (10.14 x 6.10 x 0.39 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8735 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 346 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 1.49 W/kg (body) |