
| Allview P6 Stony - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136 x 67 x 8.6 mm (5.35 x 2.64 x 0.34 in) |
| Weight | 131.3 g (4.62 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Yamaha audio amplifier | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2100 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 200 EUR |