
| Allview M6 Stark - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.8 x 47 x 12.7 mm (4.32 x 1.85 x 0.5 in) |
| Weight | 52 g (1.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Platform | |
| CPU | 0 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Audio/video player Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 950 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 20 EUR |