
| Allview L4 Class - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 45 x 12.8 mm (4.25 x 1.77 x 0.50 in) |
| Weight | 84.6 g (2.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Platform | |
| CPU | 0 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Audio/video player Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 20 EUR |