
| Allview City+ - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 192.5 x 122 x 7.9 mm (7.58 x 4.80 x 0.31 in) |
| Weight | 289 g (10.19 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 80 EUR |