
| Allview AX3 Party - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 198 x 122 x 9.9 mm (7.80 x 4.80 x 0.39 in) |
| Weight | 337.4 g (11.89 oz) |
| SIM | Yes |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White |