
| Allview A4 Duo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116.1 x 63.2 x 12 mm (4.57 x 2.49 x 0.47 in) |
| Weight | 110.6 (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 8 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 80 EUR |