
| Allview 3 Speed Quad HD - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 242.5 x 178 x 8.9 mm (9.55 x 7.01 x 0.35 in) |
| Weight | 645.4 g (1.42 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 570 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 160 EUR |