
| Allview 2 Speed Quad - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 200 x 152.5 x 9.8 mm (7.87 x 6.00 x 0.39 in) |
| Weight | 472.4 g (1.04 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4400 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 440 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 120 EUR |