
| Acer Super ZX - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, May 26 |
| Status | Available. Released 2025, May 26 |
| Body | |
| Dimensions | 8.6 mm thickness |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP50 dust protected | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Unspecified |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, 50% in 35 min |
| Misc | |
| Colors | Carbon Black, Cosmic Green, Lunar Blue |
| Price | ₹ 9,998 |