
| Acer Stream - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 900 / 1900 / 2100 | |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, May. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119.5 x 63 x 11.2 mm (4.70 x 2.48 x 0.44 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 2GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p@24fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Dedicated music keys | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA & UPnP technology |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Micro HDMI port Dedicated search key MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/Xvid/WMV/H.264 player Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 130 EUR |