
| Acer Predator 8 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 217.9 x 127 x 8.6 mm (8.58 x 5.0 x 0.34 in) |
| Weight | 353.8 g (12.49 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom x7-Z8700 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Yes |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4420 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| Models | GT-810-15NC |
| Price | About 350 EUR |