
| Acer neoTouch - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118.6 x 63 x 12 mm (4.67 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Acer UI 3.0 | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Facebook and Flikr integration Pocket Office Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1350 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.23 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |