
| Acer Liquid X2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - Europe, Taiwan |
| HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - PA | |
| 4G bands | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Europe |
| LTE 700 / 900 / 1800 - Taiwan | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, April. Released 2016, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 153.3 x 78.8 x 8.5 mm (6.04 x 3.10 x 0.33 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Triple SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/1.8, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP, f/1.8, AF |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4020 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 820 h (3G) |
| Talk time | Up to 23 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 230 EUR |