
| Acer Liquid M220 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| HSDPA 850 / 1700(AWS) | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.9 x 64 x 9.6 mm (4.92 x 2.52 x 0.38 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM/Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM (M220), 8GB 1GB RAM (M220+) |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Mystic Black, Pure White |
| Price | About 80 EUR |