
| Acer Liquid Jade Z - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 143.5 x 69.8 x 8 mm (5.65 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6732 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM (Jade Z), 16GB 2GB RAM (Jade Z+) |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/1.8, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 410 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 200 EUR |