| Acer Iconia Tab B1-A71 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 197.4 x 128.5 x 11.3 mm (7.77 x 5.06 x 0.44 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8317 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM, 16GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2710 mAh, non-removable (10 Wh) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 100 EUR |