| Acer Iconia Tab A701 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 259.8 x 175 x 10.9 mm (10.23 x 6.89 x 0.43 in) |
| Weight | 667 g (1.47 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| HDMI port MP3/WAV/WMA/eAAC+ player XviD/MP4/H.264 player Organizer Document viewer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 9800 mAh battery (36 Wh) |
| Talk time | Up to 12 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Titanium Gray |
| Price | About 380 EUR |