| Acer Iconia Tab A510 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 259.1 x 175.3 x 10.2 mm (10.20 x 6.90 x 0.40 in) |
| Weight | 680 g (1.50 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 1 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| HDMI port MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Office document editor Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 9800 mAh battery (36 Wh) |
| Talk time | Up to 15 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | About 230 EUR |