| Acer Iconia Tab A3 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps - cellular model only |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 260 x 175 x 10.2 mm (10.24 x 6.89 x 0.40 in) |
| Weight | 560 g (1.23 lb) |
| SIM | Micro-SIM - cellular model only |
| Display | |
| Type | LED-backlit IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8125T - Wi-FiMediatek MT8389W - 3G |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7300 mAh, non-removable (27 Wh) |
| Talk time | Up to 11 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver, White |
| Price | About 190 EUR |