| Acer Iconia Tab A210 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, Q3. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 259.1 x 175.3 x 12.2 mm (10.20 x 6.90 x 0.48 in) |
| Weight | 685 g (1.51 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Acer UI | |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Stereo sound | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player XviD/MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3260 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 8 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Titanium Gray |
| Price | About 260 EUR |