| Acer Iconia Tab A200 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 260 x 175 x 12.4 mm (10.24 x 6.89 x 0.49 in) |
| Weight | 700 g (1.54 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Acer UI | |
| Platform | |
| OS | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player XviD/MP4/H.264 player Organizer Document viewer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 3260 mAh battery |
| Talk time | Up to 8 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 200 EUR |