| Acer Iconia Tab A110 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 193 x 126.5 x 11.4 mm (7.60 x 4.98 x 0.45 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Acer UI | |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 T30L |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS (3G model), GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| HDMI port MP3/WAV/WMA/eAAC+ player XviD/MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3420 mAh, non-removable (12.7 Wh) |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 150 EUR |