| Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 215 x 130 x 8.5 mm (8.46 x 5.12 x 0.33 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4600 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 7 h 30 min (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 200 EUR |