| Acer Iconia Tab 10 A3-A40 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2016, April. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 259 x 167 x 8.9 mm (10.20 x 6.57 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8163A |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 6100 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 230 EUR |