| Acer Iconia Smart - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - American version | |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 141.7 x 64.5 x 13.6 mm (5.58 x 2.54 x 0.54 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.8 inches, 57.1 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 1024 pixels (~236 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Acer UI 4.2 | |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255-1 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UPnP, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| HDMI port MP3/WAV/WMA/eAAC+ player XviD/MP4/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 220 EUR |