| Acer Iconia A16 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 03 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, January |
| Body | |
| Dimensions | 369.5 x 240.2 x 8.9 mm (14.55 x 9.46 x 0.35 in) |
| Weight | 980 g (2.16 lb) |
| SIM | No |
| Built-in kickstand | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 16.0 inches, 742.3 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~142 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Allwinner A733 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-4-64 MC01 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| UFS 3.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 8000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Vapor Silver |
| Models | A16-M1N |
| Price | About 300 EUR |